EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ'NİN FAYDALARI !!!

 

Bundan 1400 küsür sene önce ilmin ve tıbbın ne kadar geride olduğunu düşünürsek Peygamber Efendimizin ne kadar yüce bir insan olduğunu anlamak hiçde zor olmayacaktır; Alemlere rahmet olarak gönderilen nebiler nebisi, ümmetine sağtaraflarına dönüp uyumalarını söylemişti, bu Peygamberimiz'in(S.A.V) sünnetlerindendir...

B.S.

 

BUYRUN HEP BERABER GÖRELİM.

 

  1. Sağ tarafa yatılırsa ne olur ?

Bir tarafa yatark uyuma durumunda, yatılan yöne bağlı olarak burun deliklerimizin birisinin tıkanırken, diğerinin açıldığı ve solunumun açık olan burundan yapıldığı araştırmalarla berillenmiştir.

Sağ tarafa yatılması durumunda, sağ burun deliği tıkanmakta, sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan yapılan nefes alma ile sağ beyin yarım kürenin aktivitesi artar. sağ beyin yarım küresinin uyarılamsı, parasempatık sinir sisteminin faliyetlerinin artmasına, kalp hızımızın yavaşlamasına, tansiyonumuzun düşmesine ve mide-bağırsak faliyetlerimizin yavaşlamasına neden olur. Dolayısıyla kalbimiz daha az yorulur, uykuya dalmamız kolaylaşır, bu da istirahatimizin daha iyi olmasına imkan sağlar.

 

2. Sol tarafa yatılırsa ne olur ?

        Sol burun deliğinin tıkanması ile sağ burun deliğinden nefes alınması, sempatik sinirsisteminin faaliyetlerinde artışa yol açar, bu durumda kişi heyecanlanmış gibi olur ve kalp atışlarındaki hızlanma ile kalp daha da yorulur. Buyüzden uyuya dalma zorlaşır. Çünkü kalp atım hızının, tansiyonun, hecan ve dikkatin artması uykuya engel olabilir. Sol tarafımızın üzerinde uyuma ise vucudumuzu daha çok yıpratacaktır.

 

 

3. Sırt üstü veya yüz üstü yatınca durum ne olacaktır ?

        Yüz üstü yatmak zaten uzun süre mümkün olmadığı gibi, kalp, akciğerler ve mide bu durumda baskı altında olduğu için, ciğerlerimiz ve midemiz sıkışıp rahatsızlık verebilir.

        Sırt üstü yatıldığında ise bu durum olmaya bilir. Ancak uykuya dalmada gecikme olabilir. bu durumda da vücudun tam dinlendirici bir uykuya geçmesine ve dinlenmesine engel olabilir. Çünkü bu durmda gündüz olduğu gibi iki burun açık olacak ce parasempatik sistem uyarılmayacaktır. Ayrıca sırt üstü yatılması durumunda mide ve bağırsakların fonksiyonlarını gerçekleştirmesi biraz daha zorlaşacaktır.

 

 

Sonuç ?

        En faydalı ve belkide en az zarar görebileceğimiz yatış pozizyonunun;"sağ yana yatarak ve ayakları vücuda doğru çekerek uyuma" şeklinde olduğu, yapılan araştırmalarla ancak bugün doğrulanabilmektedir. bu yatış şeklinde hem mide ve bağırsak korunmakta, hem de sindirimin daha kolayca tamamlanması mümkün kılınmaktadır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !